Stressz

Amikor változást követelő igényekkel, lehetőségekkel találjuk szembe magunkat, hajlamosak vagyunk fenyegetettség, stressz átélésére. A stressz a test változásokra, kihívásokra adott normális reakciója. A test ezekre a változásokra fizikailag, mentálisan és érzelmileg reagál. Még az életünkben bekövetkező pozitív változások is - mint a gyermekszületés, öröklés, előléptetés - okozhatnak stresszt. Időnként mindenki él át stresszt. Egyesek hatékonyabban tudnak megbirkózni a stresszel, gyorsabban nyerik vissza az egyensúlyukat egy stresszes esemény után, mint mások.

Hogyan befolyásolja a stressz az egészséget? Az emberi testet úgy tervezték, hogy érzékelje a stresszt/változást/veszélyt és reagáljon rá. A stressz lehet pozitív, hiszen figyelmeztet, motivál és felkészít a veszély elkerülésére.

A stressz akkor válik károssá, ha az embernek folyamatos kihívásokkal kell szembenéznie enyhülés vagy pihenés nélkül. Ennek eredményeként az emberi szervezet kimerül, mind fizikai, mind érzelmi szempontból.

Az enyhülés nélkül fennálló stressz megzavarja a test belső egyensúlyát, és olyan fizikai tünetekhez vezethet, mint fejfájás, gyomorpanaszok, magas vérnyomás, izomfájdalom, szexuális rendellenességek és alvászavarok. A stressz érzelmi problémákat is okozhat. Ezek a problémák magukban foglalják a depressziót, a pánikrohamokat vagy a szorongás és aggodalom más formáit. A kutatások azt mutatják, hogy a stressz bizonyos tüneteket vagy betegségeket is kiválthat vagy súlyosbíthat.

A stressz akkor is káros lehet, ha az emberek káros anyagok túlzott fogyasztásával (étellel, alkohollal, dohánnyal, drogokkal) vagy romboló viselkedéssel (függőségekkel: szerencsejáték, szex, vásárlás, internetezés) enyhítik a stresszt, a feszültséget.

A hetekig, hónapokig fennálló stressz gyengíti a szervezet természetes ellenálló képességét, és különböző fizikai és lelki tünetekhez vezethet (pl. kiégés, cukorbetegség, szív- és érrendszeri betegségek, szédülés, fejfájás, izomfeszülés, emésztési zavarok, reflux, fogyás, hízás, alvászavarok, fáradtság, kimerültség, heves szívdobogás, remegés, hasmenés, szexuális problémák, depresszió, szorongás, ingerlékenység, feledékenység).

Hogyan segíthetek?

A gyógyszerek sok szempontból hasznosak, de a stressz szempontjából csak a tüneteket tompítják, a stressz forrását nem szüntetik meg.

A tanácsadás során megtanítom a hatékony stresszkezelést, a stressz forrásainak azonosítását, a stressz hatásainak csökkentését. Mindez magában foglalja a kognitív viselkedésmódosítást, a magabiztosság érzésének növelését, az időgazdálkodást, a stresszt okozó szokások, tulajdonságok minimalizálását, cseréjét. A stresszel járó tehetetlenség érzésének csökkentése és a problémák feletti ellenőrzés érzése a tanácsadáson keresztül segíthet csökkenteni az életünk folyamán átélt stressz mennyiségét.

A stresszkezelés képessége tanult viselkedés, a stressz hatékonyan kezelhető azáltal, hogy a nem kívánt viselkedést kis lépésekkel változtatjuk meg.