Rejtett nárcizmus és az érzelmi bántalmazás

Mostanra bevonult a köztudatba a nárcisztikus személyiség kifejezés. Divatszó lett, az amatőr elemzők kedvence. Ám a nárcisztikus kifejezés leginkább a nyílt típust takarja.

Nyíltan nárcisztikus az, aki túlzottan fontosnak tartja magát - mégpedig jól érzékelhető módon. Túlzott önbecsülése kapcsolatai rovására megy. Erősen támaszkodik másokra, különlegesnek, fontosnak és csodáltnak akarja érezni magát. Azt akarja, hogy tiszteljék, felsőbbrendűnek ismerjék el és emlékezzenek rá.

Viselkedésére jellemző az arrogancia, gőg, eltúlzott történetek vagy teljesítmények, hajlamos uralkodni a beszélgetéseken, lekicsinyelni mások véleményét, a pénz, a hatalom és a presztízs megszállottja, haragszik, amikor negatív viselkedéssel szembesül, túlzott figyelem vagy dicséret igénye, a lelkiismeret-furdalás vagy a bűntudat hiánya, amikor megbánt valakit, képtelen a kritika elfogadására. Hosszú távon nagyképűsége sok problémát okoz.

A látványosabb, felismerhetőbb típuson kívül létezik egy kevésbé ismert és lényegében veszélyesebb altípus. Míg a nyíltan nárcisztikus farkas farkasruhában, a rejtett nárcisztikus báránybőrbe bújt farkas.

Milyen a rejtett nárcisztikus?

Rejtett nárcisztikus az, aki csodálatra és fontosságra vágyik, nem empatikus, túlzott az önértékelése, hírnévről, dicsőségről fantáziál, a saját képességeit eltúlozza, erős vágya van a csodálatra, kihasználja a másik sebezhetőségét, viselkedése passzív-agresszív - de ezek a vonások mások számára kevésbé nyilvánvaló módon jelennek meg. Elismerésre törekszik, miközben megveti az embereket.

A rejtett nárcizmus pontos okai nem ismertek, de valószínű, hogy számos tényező játszik közre: genetika, gyermekkori bántalmazás, trauma, nevelés, kapcsolat a szülőkkel, személyiség, temperamentum.

A rejtett nárcisztikusok általában introvertáltabbak, mint a nyílt nárcisztikusok, de ugyanazok a klasszikus jegyek jellemzik. Viszont ezek a jellemzők sokkal burkoltabban, kevésbé szembetűnően nyilvánulnak meg. Kedvesnek, ártatlannak tűnnek, sőt félénknek, introvertáltnak, gondoskodónak és segítőkésznek. Ő lehet a váll, amin sírni lehet, viszont a vele megosztottakat ellened használja fel. Célja, hogy manipuláljon téged, hogy adósa legyél, és hálásnak érezd magad.

Bár bizonyos szinten tudatában lehetnek annak, hogy viselkedésük negatív hatással van más emberekre, a nárcisztikusok hajlamosak az öntudatosság és a belátás hiányára. Mivel gyakran úgy gondolják, hogy megérdemlik azt a figyelmet és elismerést, amit keresnek, előfordulhat, hogy semmi rosszat nem látnak viselkedésükben.

A rejtett nárcisztikusokat nehéz lehet felismerni a kapcsolat elején. Fontosságra való törekvése nem nyílt és harsány módon jelenik meg, hanem áldozat szerepbe burkolva. Gyakran kissé depressziósként vagy kiszolgáltatottként jelenik meg. Becsmérli magát, hogy mások cáfolatával megnyugvást keressen. Szomjazza a csodálatot, ám ezt úgy akarja elérni, hogy tudatosan minimalizálja teljesítményét, tehetségét, hogy az emberek megnyugtassák őt az elismerésükkel. Nem véletlen, hogy a gondoskodó, együttérző embereket vonzzák magukhoz.

A rejtett nárcizmus valójában manipuláció az áldozattá váláson keresztül.

A szégyenkezés, a félelem, a bűntudat keltése, a figyelmen kívül hagyás, a másik hibáztatása olyan eszközök, amellyel el akarja érni másokkal szembeni magasabb pozíciója érzését. A nyílt nárcisztikusok észrevehetően teszik mindezt: kritizálnak, szarkasztikusak, éreztetik a felsőbbrendűségüket. Míg a rejtett nárcisztikus szelídebben teszi: megmagyarázza, miért a te hibád, és ő nem hibáztatható. Még az is előfordulhat, hogy úgy tesz, mintha a te viselkedésed áldozata lenne, vagy olyan helyzetet teremt, hogy megnyugtasd, vagy megdicsérd. Akár nyíltan, akár burkoltan, a cél az, hogy a másik ember kicsinek érezze magát. Játszmát játszik: ő az "áldozat", téged a "megmentő" szerepbe húz.

Örömét lelik abban, hogy zavart kelt. Arra készteti az embereket, hogy megkérdőjelezzék észleléseiket. Ha ez megvalósul, akkor képes jobban manipulálni a kapcsolatban és kihasználni a másikat.

Mivel saját fontosság iránti igénye uralkodik, mindent megtesz, hogy saját magán tartsa a fókuszt.

Nem okoz gondot tudatni veled, hogy nem vagy fontos. Mesterien manipulál. Ahelyett, hogy kifejezetten azt mondaná, hogy nem vagy fontos, előfordulhat, hogy megvárat egy találkozón, vár az utolsó pillanatig, hogy válaszoljon az üzenetekre vagy e-mailekre, vagy mindig késik. Nincs tekintettel a másik idejére vagy érdeklődésére, így igyekszik elérni, hogy a másik kicsinek, jelentéktelennek és lényegtelennek érezze magát. Nem bókol, mert arra koncentrál, hogy megőrizze önmaga fontosságtudatát.

Nehezen fordít energiát bármibe, ami valamilyen módon nem szolgálja őt. Nem adakozik. Viselkedésének mindig az a célja, hogy kapjon valamit cserébe. A rejtett nárcisztikus adományozási szándéka mindig inkább róla szól, és kevésbé azokról, akiknek ad.

Alkalmatlanok érzelmi kötelék kialakítására és fenntartására. Bár kedvesebbnek és kevésbé ellenszenvesnek tűnhetnek, mint nyílt társaik, érzelmileg nem elérhetőek.

Mit lehet tenni?

Bár nem tudod kontrollálni egy nárcisztikus viselkedését, azt szabályozhatod, te hogyan viselkedsz és hogyan lépsz kapcsolatba vele, hogy megvédd magad vele szemben.

Ne vedd magadra a viselkedését

Amikor egy nárcisztikussal van dolgod, legyen az rejtett vagy nyílt, manipulatív viselkedése személyesen neked címzettnek tűnhet. Bármilyen fájdalmas is a viselkedése az adott pillanatban, fontos észben tartani, hogy ennek semmi köze hozzád. A nárcisztikus azért viselkedik negatívan, mert valami egészségtelenül működik benne, nem azért, mert veled van a baj. Bárkivel, akárkivel, mindenkivel ilyen, a viselkedése nem személy szerint neked szól.

A nárcisztikus azt szeretné, hogy magadra vedd, mert ezzel szerzi meg a szükséges energiát az egészségtelen működésmódjához. Hiszen ha kicsinek érzi magát, valahogy naggyá kell válnia és a manipulálást használja eszközként.

Állítsd be a határaidat

A nárcisztikusoknak nincsenek egészséges határai, mivel azok akadályozzák céljaik elérését. Mások határaival sem tudnak mihez kezdeni, hiszen a másik, akinek egészséges határai vannak, nem manipulálható, sebezhető, irányítható, a rejtett nárcizmus eszközeivel nem lehet cél érni náluk. Minél többet gyakorlod a határok felállítását egy nárcisztikussal szemben, annál következetesebben üzened neki, hogy a taktikája nem működik.

Lépj hátra és gondold végig

Amikor egy rejtett nárcisztikussal vagy kapcsolatban, könnyen elveszítheted a józan értékítéletedet. Mivel a társas kapcsolati minták manipulatívak, időbe telhet, amíg ráébredsz, hogy nem saját magadat vagy.

Szánj időt arra, hogy újra ráhangolódj önmagadra, gondold át, hogy ki vagy, és miről szólsz a szituáció, az esemény.

Amikor nem hagyod magad manipulálni, a nárcisztikus azzal kénytelen szembesülni, hogy tisztában vagy a taktikájával, és ezáltal kevésbé leszel számára vonzó célpont.

Hozz létre egy egészséges távolságot

A rejtett nárcisztikussal való kapcsolat frusztráló és nyomasztó érzés. Vannak esetek, amikor nehéz távolságot teremteni közted és az adott személy között, mert az illető egy családtag vagy munkatárs.

Viszont a személyes interakciók korlátozása, esetleg a kapcsolat megszakítása szükséges, ha valaki nárcizmusa bánt téged. A távolságteremtés célja nem az, hogy bántsuk a másikat. A cél az, hogy megvédd magad, és teret adj a bántalmazó viselkedése miatt elszenvedett sebek begyógyulására.

Bízz az ösztöneidben

A nárcisztikusok sokféle álruhában jelennek meg, viszont két ember kell ahhoz, hogy játszma jöhessen létre. A nárcisztikusok vonzzák az empatikus embereket és a társfüggőket. A rejtett nárcisztikus olyan "segítőt" fog keresni, akinek megvannak a saját pszichológiai szükségletei, alacsony az önbecsülése, és vak ahhoz, ami történik. Bár eleinte a segítő ösztönösen érezheti, hogy valami nincs rendben, de inkább figyelmen kívül hagyja a megérzéseit, mert hagyja magát elvarázsolni a nárcisztikus által.

Gyakran itt bukunk el. Nem bízunk az ösztöneinkben. A köztünk élő nárcisztikusok valami új és izgalmas helyre sodornak. Figyelmen kívül hagyjuk a piros lámpát, és belekerülünk egy olyan szerepbe, amiben aztán elbizonytalanodunk. Bármilyen finoman is sikerül ezt elérni, a nárcisztikus tagadhatatlanul sokrétűbbé, lenyűgözőbbé teszi a világot. De ez a világ kétségtelenül veszélyesebb.