Nárcisztikus anyós

Amikor két ember összeházasodik, két eltérő családi dinamika, különböző életszemlélet találkozik, egyesül. Ha azonban egy nárcisztikus anyóssal kell megküzdeni, az a bonyodalmak új dimenzióját hozza magával, ami gyorsan kimerítő lehet minden érintett számára.

Mivel a nárcizmus széles spektrumba tartozik, lehetséges, hogy valakinél nem áll fenn a nárcisztikus személyiségzavar minden jellemzője. Viszont vannak olyan kulcsfontosságú jelek és jellemzők, amelyek arra utalnak, hogy nárcisztikus emberrel van dolgunk: pl. a bűntudat, az empátia, a felelősségvállalás hiánya. Tovább bonyolódik a helyzet azzal, hogy sok nárcisztikus személyiségű ember nem érti, mi a probléma a viselkedésével, a jellemével.

A nárcisztikus anyós jellemzői

Általánosságban elmondható, hogy a nárcisztikus anyósok hárítják a személyes felelősséget, önző módon viselkednek, manipulatív taktikákat alkalmaznak, hogy érvényesítsék az akaratukat, képtelenek átérezni a másik nézőpontját, saját bizonytalanságukat másokra vetítik ki, áldozattá teszik magukat, másokat hibáztatnak. Gyakran önzők és irányítók a kapcsolatban.

További jellemzők:

Kezdetben elbűvölő, hogy megnyerjen

Féltékeny viselkedést tanúsít, különösen a gyermeke partnerét illetően

Nem vállalja a felelősséget a múltban okozott viselkedéséért, károkért

Agresszívvé, ellenségessé válik, ha a dolgok nem úgy mennek, ahogyan ő szeretné

Bosszút áll, haragszik, haragot tart

Bűntudatot kelt, hogy elérje az akaratát

Rendszeresen túllépi a világosan meghatározott és általánosan elfogadott személyes határokat

Beleavatkozik a gyermeke életébe

Konfliktusokat gerjeszt a családtagok között

Irányítani akarja az eseményeket

Fűti a bosszúvágy

A végletekig követeli a figyelmet, az elismerést

A nárcisztikus anyós hatása a családi dinamikára

A nárcisztikus anyós hatalmas stresszt és visszatérő vitákat okoz a kapcsolatban. Mivel féltékenyek, bizonytalanok, és emiatt konfliktust teremtenek közted és a partnered között azzal, minden eszközt bevetnek, hogy aláássák a kapcsolatot.

A nárcisztikus anyósnak nincs érzéke a határokhoz, megsérti a személyes teret, beleavatkozik mások döntéseibe. Emellett ügyes manipulátor is, bűntudatot, félelmet kelt vagy érzelmi zsarolást alkalmaz, hogy fenntartsa az irányítást egy helyzetben vagy dinamikában.

Ez érzelmileg és pszichológiailag kimerítő, különösen, ha a partner tagadja az anyja mérgező tulajdonságait. Állandóan bizonyítani kell, mi zavarja, vagy hogy egyedül van az anyósával szemben, mert a párja nem áll ki mellette. Mindez káros a mentális egészségére, valamint a kapcsolatban is súlyos károkat okoz.

Ami néha tovább bonyolítja a dolgokat, hogy a nárcisztikus anyósok kiszámíthatatlanok, és kiválóan tudják leplezni mérgező vonásukat, amikor mások közelében vannak. Előfordulhat, hogy teljesen más képet mutatnak magukról a családi dinamikán kívül, mint belül, ami nagyon zavaró és frusztráló lehet.

Ez addig folytatódik, amíg nem állít fel a pár határozott határokat, és együtt egy oldalon nem állnak.

Mit kell elkerülni

A saját világában élő nárcisztikusokkal nehéz lehet érvelni, különösen akkor, ha már jó ideje ebben a világban élnek, és nem látnak semmi rosszat a viselkedésükben. Bármennyire is nehéz, elkerülni kell a következőket:

Próbálj meg nem reagálni

A nárcisztikusok néha képesek mindent egyszerre a másikra zúdítani, hogy lássák, mi hatásos eléggé, hogy kihozza a másikat a sodrából. A múltban megtanulták, hogy ez egy módja annak, hogy figyelmet kapjanak. Erős reakciót akarnak tőled, ami módot ad neki arra, hogy a dolgokat visszafordítsa rád, és ezzel azt bizonyítsa, hogy a dinamikában te vagy az ésszerűtlen személy.

Ne állj védekező pozícióba

A védekezés nem hatékony mód a nárcisztikus anyóssal szemben, mivel a védekezés által bűnösnek mutatod magad neki, és ő ezt a felfogást fegyverként használja fel a párkapcsolatodban.

Kerüld a hatalmi harcokat

Ha hatalmi harcokba bocsátkozol, és megpróbálsz felülkerekedni az anyósodon, az rontja a kapcsolatodat a partnereddel.

Ne támadj és ne vádaskodj

Nyilván sok mindent szeretnél elmondani az anyósodnak, de a nárcisztikus szembefordulás ritkán hatékony, és általában visszafelé sül el.

MIT TEGYÉL

A legjobb dolog, amit egy nárcisztikus kapcsolati dinamikában tehetsz, hogy felismered, hogy az érzéseid az anyósoddal szemben jogosak, nem veled van a probléma.

Ki kell jelölni a határokat

Elengedhetetlen, hogy határozott határokat húzzatok együtt a partnereddel, hogy magatokat és a partnereddel közös családodat helyezd előtérbe.

A partnereddel egy oldalon kell állni

Nyugodtan és határozottan kell kommunikálni a határokat

Meg kell tanulni nemet mondani

Nem kell úgy érezni, hogy engedni kell a kéréseknek, követeléseknek vagy irreális elvárásoknak, amelyeket az anyósod támaszt

Bizonyos beszédmódokat nem szabad megengedni: pl. lealacsonyító, becsmérlő megjegyzések, pletykák

Világos időkereteket kell kommunikálni, hogy mennyi időt tölt a pár az anyóssal együtt

Bármilyen fájdalmas lehet az anyós számára, de el kell fogadnia, hogy amikor egy gyermek felnő, bár a gyermeke marad a szüleinek, de le is válik rólunk felnőttként. Amikor párkapcsolatban van a felnőtt gyermek, már a saját útját járja, és egy pár alkot a társával. Ők már együtt a saját életüket élik, nem szólhat bele a szülő, nem irányíthatja a felnőtt gyermekét. Ezzel a nárcisztikus anyósok nehezen boldogulnak egészen addig, amíg a felnőtt gyermek ki nem áll magáért és a partneréért. Ez nem szabad, hogy lelkiismeret-furdalást okozzon, hiszen ez az élet rendje. A gyermek felnő és a saját útját járja, ahol saját magéért vállal felelősséget, és már nincs szüksége irányításra

Fontos a türelem

Be kell látni, hogy a határok kialakítása és betartatása az anyóssal szemben hosszú folyamat lehet, de elengedhetetlenül szükséges a kiegyensúlyozott, egészséges párkapcsolathoz.