HELIKOPTERSZÜLŐ

2022.05.12

Természetes, hogy egy szülő meg akarja védeni gyerekét és az is, hogy vágyik arra, hogy gyermeke sikeres felnőtté váljon. Előfordul azonban, hogy a szülők kísértést éreznek, hogy túlóvják gyermekeiket vagy nagy nyomást gyakoroljanak rájuk, túl magas elvárásokat támasztanak, akár szeretetből, akár valami más okból. 

‎Ha a szülőnek nehéz gyermekkora volt, ez nagyobb valószínűséggel járulhat hozzá az úgynevezett ‎‎helikopter-szülő szerephez‎. Bár nem mindig rossz dolog, ‎‎ez a szülői stílus hosszú távon potenciálisan problémás lehet a gyermekek számára‎.

‎Általánosságban elmondható, hogy a ‎‎helikopter-nevelés‎ túlzottan védelmező szülői stílusra utal. Ahogy egy helikopter lebeg, úgy lebegnek ezek a szülők is a gyermekeik fölött. Általában a gyermekeik életének minden területébe bevonják magukat, gyakran a gyerekek kárára. Pontosan megszervezik gyermekeik időbeosztását, és beavatkoznak, hogy gördülékenyebbé tegyék a dolgokat számukra. ‎

‎A helikopteres nevelésnek különböző módozatai vannak. Bizonyos esetekben a szülők túl nagy nyomást gyakorolnak gyermekeikre, hogy sikeresek legyenek az iskolában vagy az iskolán kívüli tevékenységekben. Más esetekben megvédik gyermekeiket bizonyos problémáktól, elvégzik helyettük a feladatokat.

Okai

‎Számos oka lehet annak, hogy egy szülő lebeg a gyermeke felett. Néha a szülők észre sem veszik, hogy ezt csinálják, öntudatlan viselkedés, aminek okai a következők lehetnek:

‎ Vágy, hogy más gyermekkort biztosítson a szülő, mint amilyen neki volt

‎A helikopteres nevelés egyik gyakori oka az a vágy, hogy jobb gyermekkort biztosítsanak, mint amit ők maguk megéltek. Ezek a szülők megpróbálhatnak túlkompenzálni.

‎ Siker

‎A legtöbb szülő azt akarja, hogy gyermeke sikeres legyen. Előfordulhat, hogy egyes szülők ezért túl nagy nyomást gyakorolnak gyermekeikre. ‎Az sem ritka, hogy a szülők úgy gondolják, ha gyermekük nem teljesít jól valamiben, akkor ez tükrözi őket, mint szülőket.

Túlóvás

‎Vannak olyan szülők, akik különösen aggódnak amiatt, hogy gyermekük megsérül akár érzelmileg, akár fizikailag. Emiatt hajlamosak lehetnek arra, hogy szorosan figyelemmel kísérjék a gyermeket. Egyes szülők úgy vélik, hogy az a legjobb, ha a gyermek nem ‎‎tapasztal meg kudarcot vagy csalódást, ezzel megfosztják őket fontos élettapasztalatok megszerzésétől.

‎ Hatásai ‎

‎Bár a szülők azt gondolhatják, hogy a túlzott védelem megóvja gyermekeiket a fájdalomtól vagy a kudarctól, vagy segít nekik a sikereket elérni, valójában káros hatásai vannak, mint például:

‎ Alacsony önértékelés ‎

‎Amikor egy szülő folyamatosan figyeli gyermeke minden cselekedetét, a gyerek úgy érezheti, hogy nem tud semmit jól csinálni. Ez komoly önértékelési problémákhoz vezet.

A helyzet akár katasztrofális is lehet, ha a helikopter-nevelés és a mikromenedzselés folytatódik a kamasz években és a korai felnőttkorban.‎ A helikopteres nevelés hozzájárul az önértékeléssel, a problémamegoldással, a megküzdéssel, a döntéshozatallal, a társadalmi interakcióval, a felelősségvállalással és az adaptív, életképes(!) működéssel kapcsolatos problémák kialakulásához.

‎ Életvezetési készségek ‎hiánya

Amikor a szülők elvégzik a feladatokat gyermekeik helyett, a gyerekek úgy nőnek fel, hogy nem tanulják meg, hogyan kell megfelelően gondoskodni magukról, ami rosszul fejlett ‎‎életvezetési készségekhez‎ és a szülőhöz való irreális függőséghez vezet.

Megoldás

‎A legfontosabb, hogy ösztönözni kell a gyermek önállóságát. Az önállóság ösztönzése - miközben a szülők továbbra is irányítják és támogatják a gyermekeket -, megtanítják nekik az életvezetési készségeket.

A kudarc megtapasztalása

‎A kudarc fájdalmas, de tanulságos. Legyen szó akár iskolái vagy iskolán kívüli tevékenységről, a kudarc része a növekedési folyamatnak.‎ A kudarcok tanítják meg a gyermeknek, hogyan kell rugalmasnak lenni és megbirkózni az erős, kellemetlen érzelmekkel.

Bár a szülőknek nehéz látniuk, hogy gyermekeik kellemetlen érzelmeket élnek át, viszont ez segít a gyerekeknek felismerni, hogy az érzelmeik átmenetiek, és hogy képesek kezelni őket. A nehéz tapasztalatokon való túljutás segít a gyermekeknek abban, hogy az önbizalmuk épüljön, és hogy a jövőben képesek legyenek kezelni a problémás feladatokat. A kudarc megtapasztalása segít a gyermekeknek felépíteni fontos készségeket, és legközelebb képesek lesznek megküzdeni a nehézségeikkel, amikor a szüleik nincsenek a közelben. ‎