Érzelmi bántalmazás - gaslighting

A gaslighting az érzelmi bántalmazás és a mentális manipuláció egyik formája, 

amely során végül az áldozat megkérdőjelezi a saját valóságát.

A bántalmazó áldozatát szándékosan és szisztematikusan hamis információkkal táplálja, amelyek arra készteti az áldozatát, hogy megkérdőjelezze azt, amiről tudja, hogy igaz. Végül az áldozat kételkedik önmagában is, az emlékezetében, az érzékelésében, sőt még a józanságában is. Idővel a bántalmazó, a gázgyújtó manipulációi egyre összetetté és hatásossá válnak, ami egyre nehezebbé teszi az áldozat számára az igazság megismerését.

A gaslighting kifejezés egy 1938-as színdarabból, a Gas Light-ból és annak filmadaptációjából származik. A gaslighting előfordulhat személyes vagy szakmai kapcsolatokban, és az áldozatok lényük lényegét veszik célba: identitásukat és önértékelésüket. Azok a manipulatív emberek, akik gázvilágítást alkalmaznak, azért teszik ezt, hogy hatalmat szerezzenek áldozataik felett, vagy azért, mert egyszerűen torz élvezetet szereznek a cselekedetből, vagy azért, mert érzelmileg, fizikailag vagy anyagilag ellenőrizni akarják áldozatukat.

A gaslighting hatékonyabb és sikeresebb lehet, mint sokan képzelik. Szinte bárki fogékony lehet a gaslighting taktikákra, amelyeket a történelem során alkalmaztak, és amelyeket ma is használnak a családon belüli bántalmazók, diktátorok, nárcisztikusok és szektavezetők. Gyakran a leghatékonyabb gázgyújtókat a legnehezebb felismerni; Lehet, hogy jobban felismerhetők áldozataik cselekedetei és mentális állapota alapján.

Hogyan alakul ki a gaslighting?

A gázgyújtóval való kapcsolat jól indul. Lehet, hogy az első randevún dicséri téged, így mielőtt bármilyen intimitás létrejönne, gyorsan megnyeri a bizalmadat. Ez része a szerelmi bombázás néven ismert taktikának. Minél gyorsabban beleszeretsz, annál gyorsabban kezdődhet a manipuláció következő fázisa, a hazugság.

A gázgyújtó eleinte egyszerű dolgokról hazudik, de a téves információk mennyisége hamarosan növekszik, mígnem a gázgyújtó hazugsággal vádol, és megkérdőjelezi a narratívádat. Ezért aztán lassan kétségeid lesznek önmagadban: "Igaza van? Tényleg ezt mondtam?"

Valójában nem akarod elhinni, hogy valaki, akit szeretsz és közel áll hozzád, valaha is ezt tenné veled. A gaslighting részben azért működik, mert annyira hiszel abban az elképzelésben, hogy soha nem tenné ezt meg veled. De vannak sokatmondó jelek, ha képes vagy egy lépést hátralépni, és elemezni a helyzetet, akkor kibontakozik.

A gaslighting jelei, ha ezt hallod a másiktól:

"Nem ez történt."

"Nem tudod, miről beszélsz."

"Nem a legnagyobb emlékeid vannak."

"Tévedsz."

"Nem, erre nem emlékszel helyesen."

"Komoly problémáid lehetnek, mert teljesen rosszul látod a dolgokat." 

"Én nem ezt mondtam. Rosszul emlékszel."

"Túl érzékeny vagy."

"Nem én vagyok a hibás. Miattad van az egész."

"Azt sem tudom miről beszélsz. Kitaláltad az egészet."

"Már megint túlreagálod."

"Csak vicceltem. Nincs humorérzéked."

És a lista folytatódhat, de az üzenet ugyanaz: "Én tudom, mi a valóságos, te pedig nem." azaz kérdőjelezd meg a valóságodat, hogy aztán a rabom legyél.

Az áldozat lassan elveszti az önbizalmát, és megkérdőjelezi a saját valóságát.

A gaslighting gyakori motiváló tényezője a másik feletti ellenőrzés elérése. A gázgyújtó az irányítás rabja. Gyakran megpróbálja még a legkisebb, legjelentéktelenebb tényezőket is akarata alá kényszeríteni. Ez egy jól kidolgozott folyamat része, amelyet arra használ, hogy lassan megszerezze a másik feletti irányítást. Mire rájössz, hogy ez történik veled, jó eséllyel olyan mélyre kerülsz, hogy lehetetlennek fogod érezni a kijutást.

A másik feletti kontroll gyakorlása számos formát ölthet. Fontos felismerni, hogyan igyekszik lassan az életed minden területén megszerezni az irányítást.

Az egyik piros lámpa a szabadidős tevékenységekkel kapcsolatos. Abban az esetben, ha állandóan beleszól abba, hogyan és kivel töltsd a szabadidődet, vagy figyelmen kívül hagyja a lebeszélt programjaidat másokkal, és rászervez, majd téged vádol, hogy nem töltesz vele időt, itt az ideje, hogy ezek mögé a minták mögé nézz, hogy jelezhet-e komolyabb problémát.

A fenyegető viselkedés egy másik jel. Ha nemet mondasz a másiknak, vagy nem értesz egyet vele – és úgy találod, hogy amit cserébe kapsz, az fenyegetés, hogy valamilyen módon árt ezzel neked, bármilyen apróságnak és jelentéktelennek is tűnik abban a pillanatban, akkor foglalkoznod kell vele. Még akkor is, ha a fenyegetések általánosak – "sajnálni fogod" – vagy olyan leegyszerűsítettek, mint "nem fogod élvezni a nélkülem töltött időt", komolyan kell venni őket. Bármilyen típusú fenyegetés, legyen az burkolt vagy nyílt, egy nagyobb probléma tünete.

Mások rólad alkotott véleményének ellenőrzése a következő jel. A gázgyújtók nem akarják, hogy bárki más felismerje az áldozatokkal kapcsolatos taktikájukat. Ennek érdekében nagyon keményen dolgoznak azon, hogy befolyásolják mások véleményét áldozataikról, mindig negatív irányban. Ez azt jelenti, hogy pontatlanul úgy mutatják be magukat, mintha rosszul bánnának velük, vagy úgy állítják be magukat, mint akik "megmentik" az áldozataikat. A céljuk, hogy ők irányítsák a másik személy jellemének megítélését - szemben az igazsággal.

Ki lesz gázgyújtó?

Lehetséges, hogy az egyén manipuláljon valakit anélkül, hogy észrevenné, hogy ezt teszi. Fontos azonban, hogy a gázgyújtó továbbra is élvezi az irányítást az áldozat elméje és viselkedése felett, még akkor is, ha nem tudja megfogalmazni vagy elismerni ezt a tényt. Vannak, akik manipulatívan viselkednek, mert gyermekként tanúi voltak ennek, leggyakrabban a szüleiknél. A gázgyújtó önismereti szintjétől függetlenül a viselkedés soha nem elfogadható, és a jelenséggel kapcsolatos tudatlanságot nem szabad elfogadni a manipulatív cselekedetek ürügyeként.

Azok, akik ezt a taktikát alkalmazzák, gyakran nárcisztikus személyiségzavarban és pszichopátiás személyiségzavarban szenvednek. A manipulátorok hajlamosak arra, hogy egyik arcukat a zsákmányuknak, a másikat pedig a világ többi részének mutassák be, ami arra készteti az áldozatokat, hogy azt feltételezzék, hogy ha segítséget kérnek vagy felszólalnak, senki sem fogja elhinni, hogy manipulálták és érzelmileg bántalmazták őket. A gázgyújtók általában több kapcsolaton keresztül ismétlik a taktikát.

A gázgyújtó elhagyása

A gázgyújtó elsődleges célja, hogy az áldozatot lekösse. Ha az áldozat nem ért egyet a bántalmazójával, vagy megkérdőjelezi a kapcsolatot, a bántalmazó megpróbálja úgy feltüntetni, mintha ő maga is áldozattá válna a célpontja által. Alternatív megoldásként megpróbálja pozitív megerősítéssel visszacsábítani a partnert. Sokan végül a gázgyújtó befolyása alól, így a manipulátornak új célpontot kell keresnie.

Meg tudod csinálni

A szabadulás első lépése az, hogy felismerd mi történik veled. A szavaknak óriási erejük van, különösen, ha olyasvalaki mondja ki, akiben mélyen megbíztál. Ezért kitartásra van szükség, hogy kiállj azért, amiben hiszel, de meg tudod csinálni.