40-en túl
Az életközépi válság (35-55 éves kor között) az ember életében a személyes, érzelmi és pénzügyi hanyatlás kezdete lehet. Ebben az időszakban az emberek értékelik az eredményeiket, céljaikat és álmaikat annak alapján, amit a múltban kívántak.
Mind a férfiak, mind a nők átélhetik az életközépi válságot, ám eltérően tapasztalják azt meg. A férfiak közvetlenül az eredményekre összpontosítanak, és arra törekszenek, hogy sikeresebbek legyenek másoknál, míg a nők inkább fizikai megjelenésükre, szexuális vonzerejükre fókuszálnak és arra, hogy mit tegyenek, ha szülői feladataik befejeződnek.
Az életközépi válság jelei és tünetei lehetnek: drasztikus változások a szokásokban, hangulati ingadozások, impulzív döntéshozatal, alvási szokások változása, a külső megjelenés iránti megszállottság, a baráti kapcsolatok felbontása, házastárs elhagyása, általános reménytelenség érzése, szembesülés a halállal, az ember saját halandóságával, karrierváltás, depresszió, megnövekedett alkohol- vagy kábítószer-fogyasztás.
Hogyan segíthetek?
Az életkori válság legyőzhető azáltal, hogy felismerjük a tüneteket és kezeljük őket, amikor azok jelentkeznek. Segítek felismerni és megérteni a válság gyökereit, megszerezni az érzelmek feletti ellenőrzést és lépéseket tenni olyan növekedést segítő célok felé, amelyek az életet értelmessé teszik.