A hit szerepe a lelki egészségben
Sokan a spiritualitás felé fordulnak mély kútként életük kihívásokkal teli időszakaiban. A hit erősíti a belső derűt és az egység érzését kelti bennünk valamivel, ami nagyobb, mint mi magunk.
A spiritualitás fogalma minden ember számára mást jelent. A különféle spirituális hiedelmek és szokások ugyanolyan változatosak, mint az ezeket gyakorló emberek. A mentális egészségünkre gyakorolt sokféle hatás viszont közös bennük.
Mentális egészségünket a spiritualitás sokféleképpen befolyásolja. A hiedelmeid vagy a jelentés- és céltudatosságod tesz spirituálissá. Ez a forrása az életed jelentőségének vagy értékének.
A spiritualitás nem azonos a vallással! Lehet hivőnek lenni anélkül, hogy ragaszkodnánk egy bizonyos valláshoz. Azok az emberek, akik vallásosnak vallják magukat, ragaszkodnak egy bizonyos hithez, ezáltal bizonyos csoportokhoz vagy szokásokhoz.
Ha tudatos gyakorlással közelítjük meg, a spiritualitás segít csökkenteni a mindennapi élet stresszét. A spiritualitásnak pozitív hatásai vannak a testre és az elmére. A spirituális gyakorlatok segítenek az embereknek megtalálni az életük értelmét, csökkentik a negatív érzelmeket, növelik az elfogadást, és erősítik kapcsolataikat másokkal. Az olyan problémákon, mint az alacsony önértékelés, az önbizalom hiánya, az önuralom gyakorlásának képtelensége és a napi feladatoktól és kihívásoktól való félelem - mind segít a spiritualitás. Ezért kiváló kiegészítője a mentális egészségügyi problémák kezelésének, vagy "csak" a mentális stabilitás megőrzésének eszköze.
Az ember spiritualitása sok döntését befolyásolja. Arra ösztönzi az embereket, hogy egészségesebb kapcsolatokat építsenek ki az ismeretlennel, másokkal és önmagukkal. Jobban tudod kezelni a stresszt, ha van egyfajta megbocsátásod, célod és derűd, ami a spiritualitásból fakad. Érzelmi mélypont vagy betegség idején a hit gyakran döntő jelentőségűvé válik.
A spiritualitás számos módon javítja a mentális egészséget: a jelentés, a béke, a remény és a cél nagyobb érzése tapasztalható. Lehet, hogy magabiztosabbnak érzed magad, nagyobb az önbecsülésed és jobban tudod irányítani magadat és a dolgaidat. Segít az élettapasztalatok értelmezésében is. Ha beteg vagy, belső erőt ad, és felgyorsítja a gyógyulást. Egy spirituális közösség pedig támogatást nyújthat.
A spiritualitás számtalan módon jelenik meg a világ számos kultúrájában. Egy személy spirituális gyakorlata számos tényezőtől függően változhat, beleértve a neveltetést és a vallási preferenciákat, a tartózkodási helyét, a kultúráját és az elméjének működését.
A spiritualitás és a mentális jólét szerepe
A mentális egészség az érzelmi, szociális és pszichológiai jólét állapota. A mentális egészség minden érzésünket, gondolatunkat és viselkedésünket magába foglalja, beleértve az általunk meghozott döntéseket, hogyan lépünk kapcsolatba másokkal, hogyan kezeljük a kapcsolatokat, a stresszkezelési módszereinknek, a hangulatunkat és a hozzájuk kapcsolódó cselekvéseinket.
A mentális egészség az élet minden szakaszában fontos, a gyermekkortól a felnőttkorig. Az egyén mentális jóléte a genetikájától, agyi kémiájától, tapasztalataitól, nevelésétől és jelenlegi körülményeitől függ. A lelki egészség fenntartása vagy javítása érdekében a spiritualitás a következőket teheti: az értelem és a cél érzésének megteremtése, amely segít a nehéz körülmények leküzdésében. A cél a remény és az önértékelés alapjainak megteremtése.
Forrás: https://themindsjournal.com/readersblog/cultivating-inner-peace-a-guide-to-spiritual-wellness/